Witaj na Forum MILITIS.pl

Witaj gościu

Drogi gościu, Zarejestruj się i weź udział w dyskusji na naszym forum!

Zaloguj

Zapomniałeś hasła?

Nie jesteś użytkownikiem?

Utwórz konto

Drogi Gościu jeżeli chcesz do nas dołączyć, przejdź na Stronę rejestracji i utwórz konto. Zajmie Ci to nie więcej niż 3 min, i będziesz mógł cieszyć się z członkowstwa w naszych szeregach.

Słowacy w Kampanii Wrześniowej

Słowacy w Kampanii Wrześniowej

Postprzez Sahir » 2008-03-03, 18:14

Bardzo lubię Słowaków i jestem pełny zrozumienia dla ich trudnej drogi do niepodległości. Także tej w czasach II wojny światowej. Ostatnio jednak przeczytałem recenzję ksiązki Martina Lacko "Proti Polsku. Odraz tazenia roku 1939 v dennikoch a kronikach slovenskej armady". Jest tam taki wpieniający ustęp:
"Intervecne slovenske jednotky boli vo viacerych ukrajinskych i bywalych slovenskych obciach pohranicia ich obywatelstvom serdecne vitane".
Normalnie szlag mnie trafił na myśl iż jedna z najbardziej renomowanych stron słowackich poświęconych II wojnie lansuje tezę jakoby żołnierze słowaccy wkraczający do Polski w 1939 byli witani kwiatami i oczekiwani niczym wyzwoliciele! Może więc podyskutujemy o małochwalebnym marszu Słowaków u boku Hitlera przeciw Polsce? Jakie odnieśli zwycięstwa i gdzie to ich witano kwiatami? Oczywiście poza wyobraźnią!
  • 0

życie jest po to aby żyć
Sahir
Podporucznik
Podporucznik
 
Posty: 427
Dołączył(a): 2008-02-25, 21:06
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Reputacja: 0

Postprzez Rafał » 2008-03-03, 21:08

Tak naprawdę to rola Słowaków w wrześniu 1939 roku ograniczała się do niewielkich potyczek z naszymi wojskami. Ich 51 tys. korpus pod dow. gen. Ferdinanda Čataloš’a podzielony został na 3 dywizje piechoty (‘Janosik’ [płk Anton Pulanich], ‘Skultety’ [gen. Martin Cunderlik] i ‘Razus’ [ppłk Augustin Malar]) oraz twz. Grupę szybką [ppłk Jan Imro] i 1 pułk lotniczy - [za:] Włodarkiewicz "Przedmoście Rumuńskie 1939". Z tej ‘licznej’ armii zginęło zaledwie 18 żołnierzy, a 46 zostało rannych, a więc widzicie jaka rolę miało słowackie wojsko w 39 roku.
A co do witania Słowaków z kwiatami to może chodzi nie o korpus walczący przeciw polakom lecz Czechosłowaków walczących wraz z Polakami o odzyskanie ojczyzny z rąk Hitlera. 15 marca 1939 roku, po rozpadzie Czechosłowacji, wielu żołnierzy opuściło swój kraj, udając się na emigrację. Do Polski trafiło ok. 1000 żołnierzy (w tym 190 lotników), i z nich, 3 września powołano Legion Czechosłowacki, którego dowódcą został gen. Lev Prchala, miejscem formowania była Leśna. Gdy przebieg walk na froncie stał się niekorzystny, 11 września zarządzono ewakuację. Żołnierzom wydano broń ręczną i maszynową, po czym ok. godz. 16:00 wysłano ich transportem kolejowym w kierunku Tarnopola, a następnie do miejscowości Podhajce, gdzie 18 września Legion został internowany przez oddziały Armii Czerwonej.
  • 0

Avatar użytkownika
Rafał
Weteran
Weteran
 
Posty: 967
Dołączył(a): 2008-02-25, 19:49
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0

Postprzez Sahir » 2008-03-03, 22:03

Po Kampanii Wrześniowej Hitler trzech słowackich notabli odznaczył Żelaznymi Krzyżami.

Ponoć wyjątkowo parszywie zachowywała się Grupa Szybka pacyfikująca tereny przyfrontowe w okolicach Krosna.

Do słowackiej niewoli miało dostać się około 1300 naszych żołnierzy. Liczba trochę dyskusyjna skoro w głównym słowackim obozie jenieckim koło miejscowości Lesti znalazło się 10 razy mniej.

Co do walczących po stronie polskiej to chyba najbardziej chwalebnie zachowała się Czechosłowacka Eskadra Rozpoznawcza (60 pilotów i 15 samolotów) wykonując około 400 lotów
  • 0

życie jest po to aby żyć
Sahir
Podporucznik
Podporucznik
 
Posty: 427
Dołączył(a): 2008-02-25, 21:06
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Reputacja: 0

Postprzez Sahir » 2008-03-06, 11:54

Słowacka mniejszość w Polsce wyraża swe oburzenie z powodu mającego powstać w Piwnicznej pomnika starszego przodownika Straży Granicznej Antoniego Siodełki, który poległ 1 września 1939 z rąk żołnierzy słowackich. A więc oni mogą sobie czcić tisovskich klerofaszystów, a nam nie wolno uhonorować osoby, która oddała życie w obronie Ojczyzny?

Podczas Kampanii Wrześniowej dość aktywnie (jak na swe niewielkie rozmiary) działało słowackie lotnictwo. Naszej artylerii plot udało się poważnie uszkodzić 9 września Avię B-534. Musiała lądować na polu niedaleko Sanu. Ukraińscy chłopi chcieli pilota Viliama Gruna zlinczować (może to te serdeczne powitania słowackich agresorów na polskiej ziemi?) ale wstawił się za nim polski ksiądz. W rezultacie pilot zbiegł i pod Baligrodem przeszedł do swoich.
Na naszej ziemi doszło też do walk słowacko-słowackich. 17 września słowackie lotnictwo w okolocy miejscowości Hluboczek Wielki natrafiło bowiem na obronę plot powierzoną Legionowi Czechosłowackiemu, a w jego szeregach znajdowali się i Słowacy.
  • 0

życie jest po to aby żyć
Sahir
Podporucznik
Podporucznik
 
Posty: 427
Dołączył(a): 2008-02-25, 21:06
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Reputacja: 0

Postprzez zulker » 2010-01-17, 19:13

Sahir napisał(a):żołnierze słowaccy wkraczający do Polski w 1939 byli witani kwiatam

A dlaczegóż by mniejszość słowacka nie miała witać swoich żołnierzy kwiatami? Zwłaszcza z terenów przyłączonych do Polski tuż przed drugą wojną. W ich oczach Armia Polowa Bernolak to byli wyzwoliciele. Entuzjazmu dla wojsk słowackich mogli nie kryć i Ukraińcy. Zwłaszcza, że razem ze słowacką 2.DP maszerowali strzelcy Legionu Ukraińskiego.

Mnie interesuje aktywność lotnictwa polskiego nad Słowacją. Nad Preszowem straciliśmy 6 września R XIII D (por. obs. Edward Porada i kpr. pil. Marian Piasecki) z 56. Eskadry Obserwacyjnej. Czy nasze lotnictwo wykonywało tylko loty rozpoznawcze, czy może były i zrzuty bomb?
  • 0

zulker
Generał Broni
Generał Broni
 
Posty: 1099
Dołączył(a): 2009-01-21, 18:59
Reputacja: 0


Powrót do II Wojna Światowa (1939-1945)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Rebis Almapress War Book Inne Spacery Cenega Replika FINNA Oficyna wydawnicza Trio Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone MILITIS.pl 2008-2012. Kodowanie i grafika: Igor Podlawski